سرنوشت همراهان خمینی در هواپیمای ایرفرانس

نفر سمت راست گوشه، ابوالحسن بنی صدر است. او که با 11 میلیون رای نخستین رئیس جمهور ایران شده بود، با جمله تاریخی آیت الله خمینی در 25 خرداد 60:" 35 میلیون نفر بگویند بله، من میگویم نه." کنار زده شد. 7 تن از مشاورانش اعدام شدند، هزاران تن از هوادارنش به زندان رفتند و خودش رهسپار تبعید شد.

درست بالای سر خمینی، مرد روحانی با عمامه سفید آیت الله لاهوتی است. او که از زندانیان با سابقه قبل از انقلاب به همراه منتظری و طالقانی بود، بعد از پیروزی انقلاب از سرسخت ترین هواداران رئیس جمهور بنی صدر، به شمار میرفت. به فاصله 2 ماه پس از کنار زدن بنی صدر توسط لاجوردی به زندان اوین برده شد و اعدام شد. جمله معروف او خطاب به سران حزب جمهوری اسلامی (بهشتی،خامنه ای و رفسنجانی) این بود: "مردم انقلاب نکردند تا من وشما بر آنها حکومت کنیم . اگر قرار بود با چماق و زورگویی بتوانند حکومت کنند قبل از شما آریامهر بود.حاکمیت تک حزبی است که صدای پای فاشیزم را به گوش میرساند. وای به حال آن انقلابی که 8 درصد به 80 درصد حکومت کنند. اگر زور میتوانست آدم را جای خودش بنشاند، پیش از شما زورمند تر از شما بودند. شما جز اینکه خفقان ایجاد کنید و برای مردم مشکل درست کنید کار دیگری نمیکنید."( روزنامه انقلاب اسلامی، ۲۲ فروردین ۱۳۶۰- انقلاب اسلامی، ۸آذر ۱۳۵۹)

نفرایستاده میان آیت الله مطهری و لاهوتی، صادق قطب زاده است. او که به همراه ابراهیم یزدی و بنی صدر راه انقلاب را در پاریس هموار کرده بود، 24 شهریور 1361، به اتهام توطئه انفجار جماران، زندانی و اعدام شد. آیت الله منتظری بعدها در خاطراتش نوشت:"بعدا شنيدم آقاي حاج احمد آقا در زندان سراغ آقاي قطب زاده رفته و به او گفته است شما مصلحتا اين مطالب را بگوييد و اقرار كنيد و بعد امام شمارا عفو ميكنند، ولي او را اعدام كردند. بعدها از طريق موثقي شنيدم كه جريان ريختن مواد منفجره در چاه نزديك محل سكونت مرحوم امام بكلي جعلي است و واقعيت نداشته است."(خاطرات آیت الله منتظری،ج۱،ص۴۸۵)

قطب زاده دردادگاه پرسيده بود:"روشنفکران و روحانيانی که بنيادگذار انقلاب بودند کجا هستند؟ آيا حتی يک تن از آنها در کاری هست؟ اينها که امروز بر کارند در جريان انقلاب چه می کردند؟"(ایستاده بر آرمان،ص ۲۷)

پی نوشت : آن که در کنار بنی صدر ایستاده، صادق طباطبایی است. سخنگوی دولت مهندس بازرگان بود. بعد به بازرگان پشت کرد و به صف حکومتی ها پیوست.در سال 61 به دلیل قاچاق 3.75 پوند تریاک توسط پلیس آلمان دستگیر و در دادگاه دوسلدورف به 3 سال زندان محکوم شد.( پس از بحران،خاطرات هاشمی رفسنجانی،صص ۳۵۹،۴۱۱،۴۱۹) با پادرمیانی وزیرخارجه آلمان و مصونیت سیاسی به عنوان عنصر نامطلوب از آن کشور اخراج شد. او همچنان به حمایت از جمهوری اسلامی ادامه میدهد.

منبع نقل قول ها: کتاب ایستاده بر آرمان، روایت فروپاشی یک انقلاب،علی غریب، انتشارات انقلاب اسلامی

6 نظرات :: سرنوشت همراهان خمینی در هواپیمای ایرفرانس

 1. کسانی که رهبران حرکت انقلابی سال ۱۳۵۷ بودند اکنون به جز هاشمی و خامنه ای کسی نمانده است. از آنها که سفارت آمریکا را اشغال کردند و جنگ عراق برضد ایران را باعث شدند همه از قدرت رانده شده اند و شماری از آنها هم در زندان به سر می برند.
  این انقلاب تجربۀ بزرگی برای ملت ایران بود تا ثابت شود که روحانیت با روحیۀ ایرانی و با آزادی دشمنی آشتی ناپذیر دارد. کسروی گفته بود ما یک حکومتی به این ملاها بدهکار هستیم و آنها باید یک روزی حاکم شوند. اکنون شدند و تجربه شان را پس دادند و ثابت شد که روحانی فقط برای روضه خوانی خوب است نه برای حکومت کردن. کلیت روحانیت ایران فاسد شده است. کلیت روحانیت ایران دستش به خون بهترین فرزندان این کشور آلوده است. حتی یک روحانی را نمی توان از میان آنها استثناء کرد. برخی کمتر فاسد بودند مثل منتظری و لاهوتی و طالقانی و علی تهرانی و چند تن دیگر. آنها فقط کمتر فاسد ودند.

 2. آنکه درسمت راست بالا کیف درشانه به شله تکیه ارد اسماعیل یا ابراهیم پیراینده است که با استفاده از آشنائی با سران و قطب زاده بطور ساکت و بدون سرو صدا به تاراج اموال ایران پرداخت و ثروت انبوهی در آلمان و امریکا و کانادا جمع کرد و در امریکا اقامت دارد و در حال حاضر با واعظ طبسی کار میکند و در رفت و آمود با ایران است. اویکی ازمکارترین هاست و میداند نباید شهرت داشته باشدو به کار چاق کنی ادامه میدهد. در ایران هم املاک زیادی دارد

 3. جالب بود.مرسی‌.
  خیلیهای دیگه البته تو اون هواپیما بودن.از جمله محسن سازگارا.
  لاهوتی پدر شوهر دخترهای رفسنجانی بود.نه ؟؟
  ضمنا اینجا چرا هرکی‌ نظر داده زده ناشناس؟
  این آقا صادق طباطبایی هم به نظرم همون باشه که رضایی می‌خواست بیاردش به کابینه دولتش.اره؟

 4. برای من مثل روز روشن است که این رژیم , جمهوری اسلامی ناب محمدی را با خود به گور خواهد برد و باعث آزادی ملیونها انسان در اکثر نقاط جهان خواهد شد .این خامنه ای جانی هنوز دو ریالی اش نافتاده که سرنوشتی مثل سایر دیکتاتور ها خواهد داشت.

 5. دنیا خانوم
  صادق طباطبایی برادر زن احمد خمینی و خواهر زاده امام موسی صدر هست و درسته محسن رضایی میخواست بیارتش توی کابینش . در ضمن اول انقلاب به این صادق طباطبایی میگفتن صادق خوشگله !!! چون توی اون جمع حزب اللهی ها این بابا هم خوشتیپ بود و هم با کلاس ولی ذوب در خاندان خمینی بود که البته چوبش رو هم خورد و همچنان دارد میخورد .

 6. akhondy ke 50 sal ktab benone va akharesh mardome bigonah ro bekoshe ,behtare ke aslan nabash, va bad az raftane in regym, madarese ghom bayad tatil beshe chon genayatkar parvaresh mide ,age kasy mikhad olome dini be khone bayad daneshgah ber